Grupy i wspólnoty

 

Bierzmowanie 2018

Uczniowie klasy II gimnazjum (2016/2017), którzy chcą przystąpić do sakramentu Bierzmowania w 2018 r., powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej z kompletnym indeksem kandydata do bierzmowania!

Rada parafialna

Róże różańcowe

Modlitwa różańcowa jest najpiękniejszą modlitwą maryjną. Matka Boża bardzo pragnie modlitwy różańcowej. Wielokrotnie wyrażała to w miejscach swoich cudownych objawień. Św. Jan Paweł II mówił: „Różaniec jest moją codzienną i umiłowaną modlitwą…”.

W naszej parafii modlitwę tę podejmują między innymi Róże Różańcowe. Obecnie działa 6 Róż - 5 Róż żeńskich i 1 róża męska. Działalność Róż polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy Różańca przez każdego członka. Wspólnota Żywego Różańca jest zapleczem modlitewnym naszej parafii jak i całego Kościoła Powszechnego przez codzienną modlitwę w intencjach Kościoła i parafialnych. Zmiany tajemnic różańcowych przeprowadzane są w pierwsze niedziele miesiąca po Mszy św. o godz. 11.00. Wcześniej wspólną modlitwą obejmujemy wszystkie bieżące sprawy Kościoła. Działalność Róż Różańcowych odbywa się pod opieką księdza Proboszcza.

Różaniec Rodziców za Dzieci

Od 1 kwietnia 2015 r. powstały i rozpoczęły modlitwę trzy Róże Różańca Rodziców za Dzieci. Zachęcamy do kontaktu z moderatorami i podejmowania inicjatywy tworzenia nowych róż - (szczegóły na stronie internetowej: www.rozaniecrodzicow.pl)

W obecnej rzeczywistości wielu niebezpieczeństw i zagrożeń cywilizacyjnych modlitewne wsparcie Rodziców niesie za sobą wiele dobra.

W gablocie ogłoszeń będą podawane aktualności, intencje modlitewne, świadectwa oraz terminy spotkań tych wspólnot. (w naszej parafii spotkania odbywać się będą - w pierwszy dzień miesiąca).

Prosimy o otoczenie modlitwą tej inicjatywy zaproponowanej przez Wielkiego Orędownika Rodzin św. Jana Pawła II.

Grupa Biblijna

Nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa

św. Hieronim

Do Grupy Biblijnej należą osoby czytające i rozważające Pismo Święte. W czasie spotkania uczestnicy otwierają umysły i serca na Głos Boga. Spotkania Grupy Biblijnej to czas, gdzie człowiek zaczyna pogłębiać swoją wiarę, zaczyna coś robić lepiej w codziennym życiu, a więc zaczyna żyć tak, jak pragnie tego sam Bóg.

Spotkania odbywają się Sali Oazowej (nad zakrystią), we wtorki po Mszy św. wieczornej. Opiekunem jest ks. Krzysztof Czaja.

Zapraszamy do przyjścia i posłuchania, co Jezus mówi do Ciebie w Piśmie i przez usta pozostałych uczestników kręgu.

Caritas

Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach istnieje od września 2007 roku. Moderatorem oazy jest ks. Krzysztof Czaja. Wspólnota składa się z Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowej (OND i ONŻ). Oaza Dzieci Bożych powstała w 2010 roku i swoje spotkania ma w piątki przed Eucharystią. Po modlitwie dzieci uczą się śpiewu, uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, a później spędzają czas na wspólnej zabawie. Młodzież spotyka się w piątki po Mszy Świętej wieczornej. Spotkania obejmują: wspólną modlitwa, śpiew, spotkania w małych grupach, wieczór pogodny oraz adoracja Pana Jezusa. Grupa formacyjna po I° ONŻ uczestniczy także w Celebracjach Dziesięciu Kroków ku Dojrzałości Chrześcijańskiej w wyznaczone soboty.

Wspólnota oazowa angażuje się w oprawę muzyczną i liturgiczną podczas niedzielnej Eucharystii o 9.30, a także w prowadzenie nabożeństw parafialnych. Oazowicze chętnie uczestniczą także w wycieczkach pieszych, wyjściach na lodowisko, lody, wyjazdach do kina itd. Wielkim powodzeniem cieszy się także wspólnie spędzany sylwester, organizowany już od kilku lat. Wspólnota oazowa jest otwarta na osoby, które pragną włączyć się do Ruchu Światło – Życie.

Liturgiczna Służba Ołtarza

Króluj nam Chryste!

Ministranci - tak popularnie nazywa się chłopców stojących wokół ołtarza. Liturgiczna Służba Ołtarza (taka jest pełna nazwa), w swoich szeregach ma chłopców po Pierwszej Komunii Świętej wzwyż (nie ma górnej granicy wieku).

Nasza grupa liczy 40 osób, opiekunem jest ks. Piotr Sala i pomagają mu animatorzy. Prowadzimy cotygodniowe spotkania formacyjne w ramach 3 grup: I grupa - kandydaci; II grupa - ministranci z klas IV - VI; III grupa - ministranci i lektorzy od 1 kl gim.

Jak mówi samo słowo ministrant to sługa, takie jest bowiem znaczenie łacińskiego słowa z jakiego się wywodzi. Na co dzień usługujemy kapłanowi podczas Mszy św., nabożeństw i innych sakramentów. Naszym zadaniem jest posługa przy księdze, krzyżu, kadzidle, kielichu, ampułkach, świecach. Lektorzy natomiast posługują czytając Słowo Boże, wezwania Modlitwy Powszechnej, mogą śpiewać psalmy, być akolitami, komentatorami i kantorami.

W czasie każdego roku oprócz obowiązków do których należy służenie raz w tygodniu, służenie w niedzielę (co tydzień o innej godzinie), w święta i uroczystości parafialne, uczestnictwo w cotygodniowych zbiórkach. Mamy także możliwość uczestnictwa w wspólnych wycieczkach, ogniskach oraz wyjazdach na wakacyjne turnusy. Na wakacjach można, poznać nowych kolegów, nowe miejsca, aktywnie można tam spędzić czas.

Być ministrantem to zaszczyt, ale i zobowiązanie do tego by być dobrym synem, bratem, kolegą. Należy pamiętać by nie wstydzić się Jezusa.

Zapraszamy aby do nas dołączyć.
Chrystus zaprasza wszystkich, by stanęli przy Jego ołtarzu.