Rada parafialna
Rada duszpasterska stanowi, zgodnie z kanonem 536 KPK ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii wspomaga kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego w danej wspólnocie wiernych. W realizacji swoich zadań Rada duszpasterska kieruje się celami określonymi przez kanon 1254 § 2 KPK, uwzględniając specyfikę duszpasterską danego ośrodka.
Za swój podstawowy cel Rada duszpasterska ma współodpowiedzialne wspieranie kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego danej wspólnoty. Czyni to przez:
- Udział w organizowaniu kultu Bożego w parafii (KPK 1254 § 2).
- Uczestniczenie w trosce duszpasterskiej o parafię (KPK 534).
- Pomaganie kapłanom w ożywianiu działalności duszpasterskiej (KPK 534).
- Prowadzenie dzieł apostolskich (KPK 1254).
- Troska o godziwe utrzymanie duchowieństwa i pracowników kościelnych.
Rada realizuje wyznaczone cele przede wszystkim przez współdziałanie z duszpasterzami w:
- Opracowywaniu rocznych planów duszpasterskich.
- Animowaniu działalności grup duszpasterstwa specjalistycznego.
- Koordynowaniu prowadzonych form duszpasterstwa.
- Inspirowaniu działalności charytatywnej.
- Trosce o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzględniających zachodzące przemiany społeczno-kulturowe.
W realizacji wyznaczonych celów Rada winna kierować się odpowiedzialnością, troszczyć się o właściwą formację swoich członków i rzetelnie służyć rozwojowi parafialnej wspólnoty.
Róże Różańcowe
Modlitwa różańcowa jest najpiękniejszą modlitwą maryjną. Matka Boża bardzo pragnie modlitwy różańcowej. Wielokrotnie wyrażała to w miejscach swoich cudownych objawień. Św. Jan Paweł II mówił: „Różaniec jest moją codzienną i umiłowaną modlitwą…”.
W naszej parafii modlitwę tę podejmują między innymi Róże Różańcowe. Obecnie działa 6 Róż – 5 Róż żeńskich i 1 róża męska. Działalność Róż polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy Różańca przez każdego członka. Wspólnota Żywego Różańca jest zapleczem modlitewnym naszej parafii jak i całego Kościoła Powszechnego przez codzienną modlitwę w intencjach Kościoła i parafialnych. Zmiany tajemnic różańcowych przeprowadzane są w pierwsze niedziele miesiąca po Mszy św. o godz. 11.00. Wcześniej wspólną modlitwą obejmujemy wszystkie bieżące sprawy Kościoła. Działalność Róż Różańcowych odbywa się pod opieką księdza Proboszcza.
Różaniec Rodziców za Dzieci
Od 1 kwietnia 2015 r. powstały i rozpoczęły modlitwę trzy Róże Różańca Rodziców za Dzieci. Zachęcamy do kontaktu z moderatorami i podejmowania inicjatywy tworzenia nowych róż – (szczegóły na stronie internetowej: www.rozaniecrodzicow.pl)
W obecnej rzeczywistości wielu niebezpieczeństw i zagrożeń cywilizacyjnych modlitewne wsparcie Rodziców niesie za sobą wiele dobra.
W gablocie ogłoszeń będą podawane aktualności, intencje modlitewne, świadectwa oraz terminy spotkań tych wspólnot. (w naszej parafii spotkania odbywać się będą – w pierwszy dzień miesiąca).
Prosimy o otoczenie modlitwą tej inicjatywy zaproponowanej przez Wielkiego Orędownika Rodzin św. Jana Pawła II.
Grupa Biblijna
„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” (św. Hieronim).
Do Grupy Biblijnej należą osoby czytające i rozważające Pismo Święte. W czasie spotkania uczestnicy otwierają umysły i serca na Głos Boga. Spotkania Grupy Biblijnej to czas, gdzie człowiek zaczyna pogłębiać swoją wiarę, zaczyna coś robić lepiej w codziennym życiu, a więc zaczyna żyć tak, jak pragnie tego sam Bóg.
Spotkania odbywają się w Sali Oazowej (nad zakrystią) w środy po Mszy św. wieczornej. Opiekunem jest ks. Krzysztof Czaja.
Zapraszamy do przyjścia i posłuchania, co Jezus mówi do Ciebie w Piśmie Świętym i przez usta pozostałych uczestników kręgu.
Caritas
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
św. Jan Paweł II
Koło liczy kilkanaście osób. Opiekuje się nią ks. Proboszcz Stanisław Kogut, zaś przewodniczącą oddziału parafialnego Zuzanna Tajak.
Do zadań PZC należy promocja posługi charytatywnej we wspólnocie parafialnej, rozpoznawanie potrzeb osób znajdujących się w trudnej sytuacji na terenie parafii oraz organizowanie szybkiej i skutecznej pomocy w jej obrębie. Zespół Caritasu organizuje paczki żywnościowe przed Świętami Bożego Narodzenia a także przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego.
Liturgiczna Służba Ołtarza
Wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza nosi nazwę „Bobola”. Liczy 13 lektorów, 15 ministrantów oraz 3 aspirantów.
Opiekunem grupy jest ks. Jerzy Szurek.
Grupy wiekowe mają swoich animatorów. Pod ich opieką, co tydzień odbywają się spotkania formacyjne a także organizowane są zbiórki przed ważnymi uroczystościami.
Cotygodniowe spotkania odbywają się w ramach 4 grup:
- I grupa – kandydaci (aspiranci);
- II grupa – ministranci z klas V – VI;
- III grupa- klasa VII– kurs lektorski
- lektorzy – chłopcy z klas ósmych a także starsza młodzież.
Członkowie LSO biorą udział w turnusach wakacyjnych, kursach lektorskich, jak również animatorskich, aby zgłębiać tajniki liturgii oraz rozwijać swoją wiarę. Praktykowane są także inne wyjazdy wypoczynkowe typu: wycieczki, zawody sportowe, ogniska a także cotygodniowe rozgrywki sportowe w ciągu całego roku w każdą środę.
Jak mówi samo słowo ministrant to sługa , takie jest bowiem znaczenie łacińskiego słowa z jakiego się wywodzi. Na co dzień posługują kapłanom podczas Mszy św., różnych nabożeństw oraz celebracji innych sakramentów. Ich zadaniem jest posługa przy księdze, krzyżu, kadzidle, kielichu, ampułkach, świecach. Lektorzy natomiast czytają Słowo Boże ludowi Bożemu, wezwania Modlitwy Powszechnej, jak również podejmują posługę akolitów, komentatorów i kantorów.
Schola
Parafialna schola działająca przy parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach ubogaca różne okolicznościowe nabożeństwa. Przygotowuje i realizuje oprawę liturgii Mszy Świętej niedzielnej dla młodzieży o 9.30.
Opiekę duchową nad grupą sprawuje ks. Jerzy Szurek.
Spotkania odbywają się każdą sobotę o godz. 10.00 w przyparafialnej sali pod kierunkiem pana Roberta Gryzika.
Wspólny śpiew naszej scholii przyczynia się do większej chwały Bożej. Piękną oprawą pomaga wszystkim aktywniej uczestniczyć we Mszy Świętej.
Serdecznie zapraszamy chętnych do tego pięknego dzieła.
Chór parafialny
Przy naszej parafii działa również chór „SANCTUS ANDREAS”. Powstał w 2019 roku. Liczy kilkanaście osób. Jego dyrygentem jest Robert Gryzik.
Nasz chór parafialny śpiewem wielbi Boga, ubogaca różne uroczystości kościelne.
Zapraszamy do naszej wspólnoty.